12 აპრილს, "ციცინათელების ქვეყანაში" მულტი-სენსორული ოთახი - SNOZELEN MSE'' გაიხსნა. გახსნას ესწრებოდნენ ჩეხეთის რესპუბლიკის ელჩი ბატონი ტომაშ პერნიცკი, ორგანიზაცია ჩეხეთის ჩეხეთის რესპუბლიკის კარიტასის წარმომადგენლები, ჰოსპისის თანმაშრომლები და სხვა მოწვეული სტუმრები.
ჰოსპისში მულტი-სენსორული ოთახის ფუნქციონირების მიზანია ბავშვვების დამშვიდება, რელაქსაცია, ზოგ შემთხვევაში სტიმულაცია და გააქტიურება; მისი მიზანია ასევე სხვადასხვა უნარების განვითარება პაციენტებისთვის, რომლებსაც აუტიზმი,დემენცია და სხვადასხვა ნევროლოგიური დაავადებები აქვთ. ოთახში არსებულ აღჭურვილობებს, წარმატებით იყენებენ ქიმიო-თერაპიის შემდეგაც, რათა მოხდეს ბავშვის ემოციური მხარდაჭერა.
ოთახის ოფიციალურ გახსნამდე, პოსპისის თანამშრომლებს ჩაუტარდათ ოთხ დღიანი ინტენსიური ტრენინგი, რომელსაც უძღვებოდა ჩეხეთიდან მოწვეული,სერტიფიცირებული ტრენერი რენატა ფილატოვა. 4 დღის განმავლობაში მსმენელმა შეისწავლეს ოთახის აღჭურვილობის მოხმარება, თუ როგორ უნდა მოხდეს მულტი-სენსორული გარემოს ფუნქციონირება და როგორ უნდა განხორციელდეს ეფექტურად არსებული სერვისები.
პროექტს ახორციელებს ჩეხეთის რესპუბლიკის კარიტასი ჩეხეთის განვითარების სააგენტოს ფინანსური მხარდაჭერით. პროექტის მიზანია საქართველოში ბავშვთა ხანგრძლივი მოვლის და პალიატიური მზრუნველობის სერვისების განვითარება .

Multi-sencor room (SNOEZELEN MSE)at Childrens hospice "Firefly World"from the Czech Development Agency
13/04/2018
On April 12, 20018 Ambassador of Czech Republic in Tbilisi H.E. Tomáš Pernický has officially opened a multi-sensor room (SNOEZELEN  MSE) at children's hospice "Firefly World"
Snoezelen MSE has a long history of development and is used quite effective in Europe. The goal of the multi sensor room is help to kids reduce agitation and anxiety and also engage and delight, in some cases stimulate reaction and encourage communication. The room is effective for children with various neurological diseases, autism,demnetion.
Before the official opening, 4-day traning was held for hospice staff. Training was provided by Czech certified trainer Renata Filatava. She introduced to attendees about Snozelen Mult-Sensory Environment, theory and practices that can provided in this special environment.
The Project is being implemented by Caritas Czech Republic in Georgia with the financial support of the Czech Development Agency. Its aim is to promote establishment of children's long term and palliative care services in Georgia.